Průvodce whisky - z čeho se vyrábí a jaké jsou druhy

Průvodce whisky - z čeho se vyrábí a jaké jsou druhy

Dnes se ponoříme do světa whisky a povíme Vám vše o tomto kultovním destilátu, o kterém jste zcela jistě již slyšeli.

Nejdříve k tomu, co to vlastně whisky je?

Whisky se vyrábí z fermentovaných obilovin, jako je ječmen, kukuřice, žito nebo pšenice. Destilací z těchto zrn vzniká čirá tekutina, která pak zraje v dřevěných sudech, obvykle dubových, aby se rozvinula její barva a chuť. Výsledný produkt se obvykle stáčí do lahví s vysokým obsahem alkoholu, který se pohybuje od 40 do 60 % objemových.

Jaké jsou druhy whisky?

Na výběr je hodně možností, začátečníky to jistě zmate, ale mezi nejznámější patří skotská, irská, bourbon, žitná a japonská whiskey.

Skotská whiskey se vyrábí ve Skotsku a zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Má výraznou kouřovou příchuť díky tomu, že se při destilaci používá rašelinový slad. Irská whiskey se naproti tomu vyrábí v Irsku a je známá svou jemnou a hladkou chutí.

Bourbon je americká whiskey vyráběná nejméně z 51 % z kukuřice a zrající v nových dubových sudech. Má sladkou, karamelovou chuť a je oblíbeným základem koktejlů. Žitná whiskey, která se vyrábí z nejméně 51 procent žita, má kořeněnou chuť. A japonská whiskey, vyráběná v Japonsku, je proslulá svým jemným a komplexním chuťovým profilem.

Jak se whisky pije?

Někteří lidé ji raději pijí čistou, tedy bez míchadel a ledu, aby si skutečně vychutnali její chuťový profil. Jiní si ji vychutnávají s několika kostkami ledu, které pomáhají alkohol zjemnit. A samozřejmě je whisky základní složkou mnoha koktejlů, jako je Manhattan nebo Old Fashioned.

Vyzkoušejte koktejly z whisky

Pokud máte chuť na koktejl, zkuste si připravit klasický Manhattan. Stačí smíchat 2 oz whisky, 1 oz sladkého vermutu a 2 kapky bitteru. Promíchejte s ledem a přeceďte do vychlazené sklenice. Ozdobte třešní a vychutnávejte tento skvostný drink!

Další oblíbenou variantou je Old Fashioned. Old Fashioned připravíte tak, že ve sklenici rozmixujete cukr, bitter a trochu vody. Přidejte led, 2 oz whisky a ozdobte plátkem pomeranče a třešní.

Závěrem lze říci, že whisky je všestranný a oblíbený destilát s bohatou historií a rozmanitými chuťovými profily. Ať už ji preferujete čistou, s ledem nebo v koktejlu, pro každého se najde whiskey.

Tak se do toho pusťte, vyzkoušejte nový druh whisky nebo si připravte klasický koktejl a připojte se k nám při oslavě tohoto ikonického alkoholu. Na zdraví!

Může se hodit

Kategorie

Další články

Připravte si několik autentických japonských jídel dle těchto skvělých receptů
5 min čtení

Připravte si několik autentických japonských jídel dle těchto skvělých receptů

Číst celý článek Číst celý článek
5 jarních drinků, které si můžete připravit doma sami
5 min čtení

5 jarních drinků, které si můžete připravit doma sami

Číst celý článek Číst celý článek
Degustace vín 24.11.2022
5 min čtení

Degustace vín 24.11.2022

Číst celý článek Číst celý článek
Posunout doleva
Posunujte do stran
Posunout doprava

Máte jakýkoliv dotaz?

Napsat dotaz

Buďte první, kdo se dozví o našich speciálních akcích, slevách a novinkách

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů, zasílání můžete kdykoliv odhlásit.